HAKKIMIZDA

Hayat hikayelerle zenginleşir.
Hikayeler kesişince yaşam köklerini salmaya başlar.
Bazen bir şarkı, bazen bir şiir, bazen de bir rengin arasında yeşerir ve büyür.
Byzanti Horn’un hikayesi de İstanbul’un kadim tarihi ile kesişiyor.
Milyonlarca hikâyenin dolaştığı İstanbul semaları efsaneler, savaşlar, şenlikler gördü. İhtişamı dünya tarihi boyunca her göreni heyecanlandırdı.
Yüzyıllar öncesinde adı Konstantinopolis, Nova Roma ve Der-saadet olan İstanbul’un tarihsel sürecin içinde ilk adı ise Byzantion’dur.

Byzantion, isminin tarihçesi Antik Yunan mitolojisine dayanıyor.

“Tanrıların tanrısı Zeus, güzelliğiyle nam salmış prenses İo ile yasak aşk yaşamış. Zeus’un eşi baş tanrıça Hera ise bu aşkı öğrendiğinde bu durumuna çok öfkelenmiş fakat Zeus; Io’yu Hera’nın gazabından korumak ve saklamak için onu boynuzlu bir ineğe çevirmiş. Zeus’un yaptıklarını öğrenen Hera; ineğe dönüşen İo’nun başına bir at sineği musallat etmiş. Io, kendisini cezalandırmak için Hera’nın gönderdiği sineğin ısırıklarının acısıyla uzun yollar kat ederken, acıdan başını bir sağa bir sola toslayarak toprak parçalarını birbirinden ayırarak derin yarıklar oluşturmuş.”

İo’nun acıyla kıvranırken oluşturduğu bu yarıklardan biri de Altın Boynuz adıyla bilinen Haliç’tir. 

“Uzun yolculuğun ardından yorulan ve acıyla kıvranan İo sonunda kıyıya çıkabilmiş ve Zeus’ un kızı Kerossea’yi doğurmuş. Aradan geçen uzun yıllar sonra Kerossea, Zeus’un ağabeyi denizler tanrısı Poseidon’un çocuğunu Haliç’te dünyaya getirmiş.

”ByzantiHorn hikayesinin kaynağı olan ve tanrıların soyundan gelen bu çocuk kimileri için kutsal, kimileri için hayal, kimileri için umut olan ve bilinen ilk adıyla “Byzantion” şehrinin kurucusu olan Kral Byzas’tır. 
Byzanti Horn, 2023 yılında ismi ve hikayesiyle ilham olan kadim şehir İstanbul’da kurulmuştur. Mücevherlerin kişinin karakterini yansıttığı fikrinden yola çıkarak; her ürünün en ince detayını düşünerek sizlere sunmayı amaçlamaktadır.

Our company history and facts

I should be incapable of drawing a single stroke at the present moment; and yet I feel that I never was a greater artist than now.

Design & development process demonstration

A wonderful serenity has taken possession of my entire soul,like these sweet mornings of spring which I enjoy with my whole heart.